Projekt Polska Akademia Janusza Korczaka ma na celu propagowanie dorobku pedagogicznego Janusza Korczaka oraz skonsolidowanie osób i placówek, które poprzez działalność naukową, edukacyjną lub w praktyce krzewią pedagogikę i przesłanie Janusza Korczaka. Pragniemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Na ile koncepcja korczakowska została zaadoptowana do współczesnych środowisk wychowawczych? oraz poddać analizie system korczakowskiego wychowania i jego wpływ na współczesną pedagogikę ukierunkowaną na wszechstronny rozwój dziecka/ucznia oraz kształtowanie demokratycznego środowiska wychowawczego dzieci i młodzieży.

Interaktywna mapa instytucji korczakowskich w Polsce
Nagroda im. Janusza Korczaka
Zapraszamy do udziału w Konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka – Janusz Korczak XXI wieku. W ramach Konkursu zostaną przyznane nagrody główne i wyróżnienia w kategoriach:
- korczakowskie idee w placówkach, organizacjach, instytucjach;
- liderzy lokalni w działaniach na rzecz korczakowskich idei;
- osoby publiczne – propagatorzy korczakowskiego dziedzictwa.
Do Konkursu mogą zostać zgłoszone osoby publiczne, naukowcy badający dzieło i spuściznę Janusza Korczaka oraz przedszkola i kluby dziecięce, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe różnego typu, szpitale i centra medyczne, hospicja, agencje pomocy społecznej, zgromadzenia harcerskie, ośrodki szkolno-wychowawcze, fundacje, stowarzyszenia, towarzystwa oraz inne ośrodki na terenie Polski, mające za patrona osobę Janusza Korczaka i/lub inne działające w duchu Janusza Korczaka.
Jak wziąć udział w Konkursie?
By zgłosić nominację do konkursu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i odesłać go na adres: marketing@uczelniakorczaka.pl. Zgłoszenia przyjmujemy od 4 lutego do 22 marca 2022 r. (termin został wydłużony).
O nagrodzie
Nagroda im. Janusza Korczaka jest przyznawana przez Kapitułę Nagrody, powołaną przez Uczelnię Korczaka w Warszawie, ul. Pandy 13, 02-202 Warszawa, NIP 5261723036, REGON 010291998, w ramach projektu Polska Akademia Janusza Korczaka finansowanego z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki/Doskonała Nauka, Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Cel Konkursu
Celem Konkursu jest promowanie idei Janusza Korczaka oraz wdrażanie tychże idei w codziennej praktyce edukacyjnej. Nagrody mają być potwierdzeniem, że dana osoba, placówka, instytucja czy organizacja w swoich koncepcjach pracy oraz codziennych staraniach, wykorzystuje spuściznę Janusza Korczaka.
Prezydium kapituły konkursowej
- prof. Barbara Smolińska-Theiss – pedagog społeczna, profesor nauk społecznych, naukowo zainteresowana jest społeczno-pedagogicznymi problemami dziecka i dzieciństwa i pedagogiką Janusza Korczaka.
- Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, doradca rodzinny, wykładowca akademicki. Popularyzuje wiedzę z zakresu wychowania i psychologii rozwojowej.
- Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła w Programie 3 PR radiową audycję „Dzieci wiedzą lepiej”, współtworzyła także format telewizyjny „Duże Dzieci”.
- dr Marek Michalak – pedagog specjalny i działacz społeczny, doktor nauk społecznych, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka.
- Paweł Rabiej – Pełnomocnik ds. strategii i rozwoju Uczelni Korczaka, dziennikarz i publicysta, twórca ośrodka dialogu i analiz THINKTANK, działacz społeczny i samorządowy, I zastępca Prezydenta m.st. Warszawy (2018-2020).
Członkowie kapituły konkursowej
- prof. Julian Auleytner
- ks. prof. Stanisław Dziekoński
- Batia Gilad
- prof. Stanisława Golinowska
- Olga Gronowska-Pszczoła
- dr Roman Grzejszczak
- prof. Paweł Kowal
- prof. Joanna Madalińska-Michalak
- dr Marek Michalak – członek prezydium kapituły
- Marta Miłoń
- Grzegorz Nawrocki
- Ilona Nitychoruk-Piekarz
- Artur Nowak-Gocławski
- dr Jolanta Nowosielska
- dr Barbara Olszewska
- Marek Plura
- Paweł Rabiej
- dr Bohdan Skrzypczak
- prof. Barbara Smolińska-Theiss – przewodnicząca prezydium kapituły
- Barbara Sochal
- ks. prof. Adam Solak
- dr Joanna Staręga-Piasek
- Katarzyna Stoparczyk – członek prezydium kapituły
- dr Anna Zasada-Chorab
- Dorota Zawadzka – członek prezydium kapituły
Do pobrania
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki