MBA – Zarządzanie i nadzór właścicielski w sektorze publicznym

Warto studiować, bo…

Program zapewnia wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania i profesjonalnego nadzoru w jednostkach samorządu terytorialnego (JST), spółkach komunalnych i  publicznych. Ukończenie MBA zapewnia uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych. Walorem programu jest praktyczność – możliwość czerpania wiedzy i doświadczenia od wiodących ekspertów i praktyków z instytucji.

Studia MBA na Uczelni Korczaka są innowacyjne w skali kraju. Kładziemy nacisk nie tylko na teorię, ale również praktykę – czerpanie wiedzy i inspiracji od praktyków, osób zarządzających jednostkami samorządowymi, instytucjami publicznymi i spółkami. Wiele z nich przeprowadziło swoje instytucje przez różnego rodzaju zmiany i wprowadziło innowacyjne rozwiązania.

Celem studiów jest przygotowanie osób działających w sferze publicznej (samorządy, instytucje publiczne, spółki komunalne, spółki publiczne) do nowych wyzwań: zajmowania stanowisk publicznych i efektywnego wywiązywania się z zadań związanych z zarządzaniem oraz reprezentowaniem instytucji publicznych w organach nadzorczych.

Uczestnicy Programu:

  • Poznają lepiej specyfikę zarządzania w instytucjach publicznych i spółkach.
  • Pogłębią wiedzę na temat analityki zarządczej, budowania strategii, innowacji w zarządzaniu, zarządzania procesami.
  • Poznają specyfikę pracy w organach nadzoru właścicielskiego oraz związane z nią wymagania prawne.
  • Pogłębią wiedzę na temat zarządzania finansami JST oraz gospodarki finansowej w spółkach publicznych i kapitałowych.
  • Poznają ryzyka i zagrożenia związane z pełnieniem funkcji zarządczych i nadzorczych oraz sposoby zarządzania ryzykami.
  • Rozwiną umiejętności zarządcze i przywódcze w oparciu o najnowszą wiedzę i praktyki.
  • Poznają sposoby, w jaki JST i spółki reagują na sytuacje kryzysowe i nieprzewidziane.

Charakterystyka programu

  • Koncentracja na umiejętnościach praktycznych.
  • Minimum niezbędnej wiedzy teoretycznej.
  • Spotkania z liderami sektora publicznego i spółek sektora publicznego – część Programu to intensywne sesje w siedzibach instytucji i spółek, które pozwolą poznać w praktyce specyfikę zarządzania, podejmowania decyzji i nadzoru.
  • Praktyczne narzędzia poprawy własnych kompetencji.
  • Wiedza z pierwszej ręki – sesje strategiczne z zarządami i radami nadzorczymi spółek, pozwalające poznać specyfikę zarządzania i nadzoru „na pierwszej linii”.

Adresaci studiów

  • Kadra kierownicza i pracownicy administracji publicznej na szczeblu centralnym lub lokalnym.
  • Radni, pracownicy samorządowi, eksperci.
  • Osoby zarządzające projektami i usługami społecznymi w sektorze publicznym.
  • Inne osoby zainteresowane działalnością w sektorze publicznym, zasiadaniem w organach nadzorczych spółek publicznych i komunalnych.

Opiekun Programu MBA

dr Paweł Wiśniewski – działacz społeczny i prawnik, doktor nauk społecznych w zakresie socjologii. Dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych w Lublinie w Uczelni Korczaka Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie i współpracuje Uniwersytetem Łódzkim,  Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji  w Lublinie, a także Kolegiów Pracowników Służb Społecznych w Lublinie i Biłgoraju.

Długoletni Prezes Janowskiego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy „Humanus” w Janowie Lubelskim. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, Oddział Regionalny w Lublinie. Członek Rady Zatrudnienia Socjalnego (III kadencje), Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2023 – 2026 i Komitetu Akredytacyjnego przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Powołany przez Marszałka Województwa Lubelskiego do Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Lubelskiego oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego.

Autor wielu publikacji i ekspertyz naukowych i praktycznych z zakresu prawa, polityki społecznej, ekonomii społecznej i zatrudnienia socjalnego oraz usług społecznych. Realizuje badania naukowe w obszarze pomocy społecznej, diagnozowania problemów społecznych, ekonomii społecznej, przemocy domowej oraz badania jakości usług społecznych, w szczególności usług reintegracji społecznej i zawodowej.

Od kilka lat zajmuje się tematyką usług społecznych, w szczególności wdrażaniem ustawy o realizacji usług społecznych przez centrum usług społecznych. Wspiera gminy i ośrodki pomocy społecznej w przekształcaniu z ops-ów w centra, autor jedynej na rynku publikacji na ten temat. Twórca Obserwatorium Centrów Usług Społecznych  w Lublinie i inicjator powołania Konwentu Centrów Usług Społecznych, funkcjonującego przy Fundacji Konwent Klubów i Centrów Integracji Społecznej.

Cena studiów

Płatność jednorazowa      2 raty      4 raty
9 500 zł  4 988 zł  2 565 zł

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Anna Suszko
Konsultantka w Biurze Informacji Centrum Studiów Podyplomowych
885 806 141
a.suszko@uczelniakorczaka.pl

Zasady rekrutacji

  • 01

    Wydrukowany po dokonaniu elektronicznej rejestracji na studia formularz – podanie o przyjęcie na studia

  • 02

    Dyplom ukończenia studiów wyższych (odpis uczelniany)

  • 03

    Oryginał dowodu wniesienia opłaty rejestracyjnej