Z przyjemnością informujemy, że Konkurs o Nagrodę Korczaka doczekał się kolejnej, czwartej już odsłony. Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas uroczystej Gali Nagrody Korczaka, która odbędzie się już 22 maja 2025 r. w audytorium Muzeum Żydów Polskich Polin. W tym roku, decyzją Kapituły, konkurs został rozszerzony o dodatkową kategorię – Nagrodę Specjalną za upowszechnianie idei i dorobku Janusza Korczaka za granicą.

Zgłoszenia kandydatów
Kandydatów do Nagrody Korczaka w kategoriach II. Organizacje i instytucje oraz III. Liderzy zmian w edukacji i życiu społecznym mogą zgłaszać osoby indywidualne i instytucje poprzez przesłanie na adres nagroda.korczaka@uczelniakorczaka.pl uzupełnionych formularzy zgłoszeniowych. Zachęcamy do zgłaszania zwłaszcza osób i instytucji aktywnie działających w środowiskach lokalnych, na poziomie powiatów i gmin. Na zgłoszenia czekamy do 21 marca.
Kandydatów w kategorii I. (Nagroda Główna) oraz kategorii IV. i V. (Nagroda Specjalna) zgłaszają wyłącznie członkowie Kapituły Konkursowej.
Pobierz formularz zgłoszeniowy: kategoria II. Organizacje i instytucje >
Pobierz formularz zgłoszeniowy: kategoria III. Liderzy zmian >
Kategorie konkursowe
- I. Nagroda Główna
Zgłoszeń dokonują wyłącznie członkowie Kapituły Konkursowej. W tej kategorii nagradzane są osoby prowadzące wieloletnią działalność o charakterze ogólnokrajowym w obszarze edukacji, wspierania dzieci i troski o ich prawa, których działania charakteryzują się dużym zasięgiem społecznym oraz skutecznością
- II. Organizacje / Instytucje
W tej kategorii nagradzane są działania i projekty prowadzone przez podmioty instytucjonalne, lokalne, regionalne, centralne: placówki edukacyjne i wychowawcze, organizacje społeczne i pozarządowe, podmioty samorządowe i rządowe, przedsiębiorstwa i inne podmioty krajowe lub międzynarodowe działające w sposób zinstytucjonalizowany. - III. Liderzy zmian w edukacji i życiu społecznym
W kategorii II nagradzane są osoby fizyczne, działające lokalnie (w skali regionalnej lub powiatowej czy gminnej), które wprowadzają nowe idee edukacyjne i społeczne, stymulują rozwój lokalnych środowisk, inspirują do współpracy i do zmian w edukacji i wychowaniu i takie zmiany skutecznie wdrażają. - IV. Nagroda Specjalna za upowszechnianie idei i dorobku Janusza Korczaka za granicą. Zgłoszeń dokonują wyłącznie członkowie Kapituły Konkursowej.
- V. Nagroda Specjalna za publikacje związane z dorobkiem Janusza Korczaka. Zgłoszeń dokonują wyłącznie członkowie Kapituły Konkursowej.

To nagroda, która docenia wspaniałe inicjatywy edukacyjne w korczakowskim duchu, premiuje instytucje i lokalnych liderów, integruje i wzmacnia korczakowskie idee i środowiska.
– prof. Barbara Smolińska-Theiss, Przewodnicząca Kapituły
O Nagrodzie Korczaka
Celem Nagrody jest promowanie idei naszego patrona, Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji poprzez nagradzanie instytucji i osób, które kierują się wartościami korczakowskimi i wdrażają je w życie, tworzą nowoczesne i odważne rozwiązania edukacyjne, konsekwentnie wspierają podmiotowość i prawa dziecka oraz dbają o ochronę tych praw, wspierają dzieci i rodziny w trudnych sytuacjach albo tworzą środowiska przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu.