Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu pn. Lokalny plan rozwoju usług społecznych – liderzy deinstytucjonalizacji. Szkolenie realizowane jest w odpowiedzi na przyjętą przez rząd Strategię Rozwoju Usług Społecznych na lata 2021-2030 (z perspektywą do 2035 r.) w ramach projektu Nowe specjalności II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny odpowiedzią na nowe wyzwania. Dokument zakłada stały i systematyczny rozwój usług świadczonych w formie zdeinstytucjonalizowanej, tj. realizowanych przede wszystkim w środowisku zamieszkania osób i rodzin wymagających wsparcia. Rozwój usług społecznych jest wyzwaniem cywilizacyjnym i musi odbywać się w sposób celowy, uporządkowany i oparty na planie, wraz z zapewnieniem finansowania.
Jak zmieniać się będą usługi społeczne?
Planowanie rozwoju usług społecznych będzie oparte o dwa szczeble samorządu: poziom regionalny oraz lokalny. W ramach regionów przygotowane zostaną regionalne plany rozwoju usług społecznych, zwane też regionalnymi planami deinstytucjonalizacji usług społecznych. Na poziomie lokalnym powstaną także plany rozwoju odnoszące się do działań poszczególnych samorządów w zakresie rozwoju usług mające wspierać członków społeczności lokalnej. Co ważne, lokalne plany rozwoju usług społecznych będą jednocześnie dokumentami niezbędnymi do realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej 2021-2027.
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?
- Zdobędziesz wiedzę na temat deinstytucjonalizacji usług społecznych.
- Zapoznasz się z dokumentami strategicznymi szczebla unijnego i krajowego w zakresie tworzenia planów rozwoju usług.
- Dowiesz się czym jest jest lokalny plan rozwoju usług społecznych, z jakich elementów się składa i co powinien zawierać.
- Zdobędziesz umiejętności praktyczne niezbędne do tworzenia planu rozwoju usług.
- Otrzymasz materiały i pomoce dydaktyczne oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.
Adresaci szkolenia
Szkolenie skierowane jest do kadry zarządzającej instytucji pomocy społecznej oraz pracowników instytucji pomocowych, urzędów gmin czy starostw powiatowych odpowiedzialnych za projektowanie działań z zakresu polityki społecznej i rozwoju usług społecznych.
Program szkolenia
- Najważniejsze kwestie procesu deinstytucjonalizacji usług społecznych.
- Przegląd dokumentów strategicznych dotyczących problematyki deinstytucjonalizacji usług oraz tworzenia planów rozwoju usług społecznych.
- Czym jest plan rozwoju usług społecznych u dlaczego ma być tworzony na poziomie samorządów lokalnych?
- Elementy planu rozwoju usług społecznych.
- Warsztat w zakresie tworzenia planów:
– warsztatowe tworzenie planu dla gminy X,
– zespół tworzący plan,
– struktura planu,
– sposób tworzenia planu,
– narzędzia w tworzeniu planu,
– działania partycypacyjne w tworzeniu planu,
– system monitorowania realizacji planu (wskaźniki i ich kontrola).
Data, miejsce i czas trwania szkolenia
Dwudniowe szkolenie realizowane będzie stacjonarnie (Warszawa) i potrwa 16 godzin. Pierwsze szkolenia planowane są już na grudzień b.r. (dokładny termin uzależniony jest od zebrania się dwudziestoosobowej grupy chętnych). O szczegółach dot. dokładnego miejsca szkolenia poinformujemy wkrótce.
Uczelnia Korczaka zapewnia przerwy kawowe i obiadowe oraz pokrycie kosztów dojazdu na szkolenie, pod warunkiem, że miejsce szkolenia znajdować się będzie poza miejscem zamieszkania uczestnika.
Jak wziąć udział w szkoleniu?
Zapisy odbywają się wyłącznie elektronicznie poprzez wysłanie prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres: szkolenia.pomocspoleczna@uczelniakorczaka.pl.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: 573 337 651.