EDUKACJA DOMOWA – CYKL „KORCZAK W KORONIE”

„Zosia-Samosia” ma dla Was kilka rad, jak uczyć się samemu, jak rozplanować pracę i jak rodzice z dziećmi powinni wspierać się nawzajem.

We współczesnym świecie z uwagi na szybkie „starzenie się” wiedzy zdobytej w szkole każdy, świadomy, poszukujący pytań człowiek szuka wiedzy, odpowiedzi na pytania aby nadążyć za zmianami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi. Autodydaktyzm tj. samokształcenie to jedna z najbardziej pożądanych kluczowych kompetencji i ważniejszych potrzeb człowieka we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Na drodze samokształcenia zarówno pod wpływem określonych motywów jak i dla zaspokojenia własnych potrzeb społecznych i kulturalnych dobrowolnie, samodzielnie podejmujemy działalność edukacyjną Wg W.Okonia samokształcenie osiąga optymalny poziom wtedy, gdy przekształca się w stałą potrzebę życiową człowieka oraz stanowi oparcie dla kształcenia ustawicznego. Nie trzeba dodawać, że samodzielna nauka to niezależne myślenie! To podróż wymagająca dużego zaangażowania i samodyscypliny.

Kilka cennych rad dla tzw. „samouków”

👉 Zabezpiecz środowisko do nauki (biurko, krzesło, laptop, potrzebne książki i zeszyty oraz kilka długopisów / ołówków / markerów. Gdy dobrze przygotujesz swoje stanowisko do samokształcenia to twój umysł będzie gotowy do poświęcenia się celowi, jakim jest nauka.

👉 Korzystaj z różnego rodzaju słowników z uwagi na fakt iż naukowe artykuły, raporty z badań, podręczniki i inne ważne materiały są często napisane specjalistycznym „intelektualnym” językiem i niejednokrotnie będziesz potrzebować interpretacji.

👉 Podkreślaj, zaznaczaj, wyróżniaj ważne informacje. Używaj neonowych zakreślaczy do książek, rób notatki w specjalistycznym dzienniku lub notatniku, skorzystaj z funkcji podświetlania i zakładek w swoim ulubionym czytniku e-booków, pobierz i korzystaj z aplikacji do robienia notatek w telefonie lub nagrywaj notatki na dyktafonie lub innym cyfrowym urządzeniu do przechowywania informacji głosowych.

👉 Ucz się z różnych mediów – czytaj artykuły, czasopisma i książki, uczęszczaj na seminaria, oglądaj programy telewizyjne i zdobywaj podręczniki uniwersyteckie, słuchaj edukacyjnych podcastów i oglądaj filmy z YouTube na tematy które zgłębiasz na drodze autoedukacji.

👉 Uzupełnij odniesienia które znajdziesz w książkach, artykułach naukowych, źródłach statystycznych i innych rodzajach publikacji, które pomogą Ci potwierdzić fakty.

👉 Porozmawiaj z ekspertami, znajdź mentora i sposób, aby to on poprowadził Cię przez proces zgłębiania wiedzy.

👉 Ucz się codziennie – najlepiej jest uczyć się przez dany niedługi czas każdego dnia.

👉 Nie ufaj, że wszystko, co przeczytałeś, jest prawdą, że to, co czytasz, jest w 1️⃣0️⃣0️⃣% prawdziwe. Korzystając z różnych źródeł wiedzy niektóre z nich mogą być sprzeczne ze sobą. Upewnij się, że dotarłeś do sedna problemu, przeprowadzając dogłębne badania.

👉 Dołącz do społeczności online innych samouków zgłębiających daną problematykę. Wspaniałe umysły przyciągają się nawzajem.

👉 Uczyń naukę swoim stylem życia. Zadawaj więcej pytań i każdego dnia odkrywaj nowe rzeczy.

👉 Wyszukuj kursów online.

👉 Uzyskaj informacje od agregatorów wiadomości (newsów)

👉 Przeglądaj swoje notatki po danej sesji szkoleniowej – zrób podsumowanie tego, czego nauczyłeś się w ciągu dnia. Rób notatki i przeglądaj je po zakończeniu sesji szkoleniowej.

👉 Wyznacz cele które rozwijają nawyk uczenia się – wyznacz sobie miesięczne i dzienne cele oraz motywuj się od ich osiągania.

👉 Pisz eseje i artykuły naukowe, opublikuj je artykuły na swoim własnym blogu i weź udział w dyskusjach ze społecznością obserwujących,

👉 Opracuj harmonogram – samokształcenie powinno stać się zobowiązaniem, regularnym działaniem, terminami i obowiązkami.

👉 Nie zniechęcaj się przeszkodami – to mimo wszystko szansa na rozwój. Powiedz TAK nowym doświadczeniom. Swoboda rozwijania własnego stylu uczenia się umożliwia wprowadzanie w samokształcenie trochę praktycznego doświadczenia. Pisz bloga, ucz innych ludzi lub znajdź sposób na wdrożenie wszystkiego, czego się uczysz. Pamiętaj ludzki umysł ma ogromną moc, którą nie wszyscy rozumieją.

Takie rady od naszej dyrektor Korczakowskiej Szkoły Marzeń w Katowicach ➡️ Ilony Nitychoruk-Piekarz.

Twoje Miejsce. Uczelnia Korczaka