POSPOLITE RUSZENIE DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH

Pacjenci na oddziałach onkologicznych, pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, przedszkolaki, sędziowie, samorządowcy i młodzież. Lista osób, które włączyły się w akcję „Bombka dla Fundacji – rozświetl szpitalną choinkę” i tworzą autorskie bombki, jest bardzo długa. A cel szczytny: wsparcie fundacji „Znajdź Pomoc” oraz jej Podopiecznych – osób chorych onkologicznie. Wielki Finał akcji odbędzie się 22.12.2020 o godz. 12:00 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Bez względu na miejsce zamieszkania każdy może wesprzeć akcję „Bombka dla Fundacji – rozświetl szpitalną choinkę”. Wystarczy kupić wirtualną bombkę – cały dochód ze sprzedaży wesprze fundację oraz osoby chore onkologicznie będące pod opieką Fundacji „Znajdź Pomoc”.

– W imieniu wirtualnych darczyńców powiesimy wykonane przez wolontariuszy bombki podczas finału na Śląsku – mówi Maja Surowicz-Biłyj, Prezes Zarządu Fundacji „Znajdź Pomoc”. – W czasach COVID-19, gdy ograniczamy kontakty społeczne, jeszcze ważniejsze stało się wspieranie chorych onkologicznie. Samotność w chorobie jest bardzo trudna, dlatego tak cieszymy się z ogromnego zaangażowania firm, instytucji i wszystkich osób dobrej woli – dodaje.

Choć finał odbędzie się w Katowicach, choinki zostaną także ubrane na terenie Szpitala Miejskiego w Knurowie i Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Lokalne społeczności dla dorosłych i dla dzieci, m.in.Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, już teraz angażują się w tworzenie własnoręcznie zdobionych stroików i przygotowywanie podarunków. I to nietypowych! 

Znani i lubiani dziennikarze, artyści, wykładowcy, społecznicy wybrali książki, które zmieniły ich życie.

– W tych książkach piszą specjalne dedykacje dla pacjentów. Książki otrzymają osoby, które Święta Bożego Narodzenia spędzą na oddziałach onkologicznych w szpitalach, współpracujących z naszą fundacją – dodaje Maja Surowicz-Biłyj. 

Do tych podarunków dorzuciły się instytucje i firmy prywatne z całego regionu. Akcję aktywnie wsparło Miasto Katowice.

Z powodu pandemii koronawirusa Święta Bożego Narodzenia będą szczególnie trudne dla pacjentów oddziałów onkologicznych, którzy nie będą mogli spotkać się ze swoimi bliskimi. Dlatego chcemy w tym wyjątkowym okresie pokazać im nasze symboliczne wsparcie. Zachęcam katowiczan do przekazywania ulubionych książek z osobistą dedykacją dla pacjentów szpitali. Małe gesty znaczą bardzo wiele. Będzie to wyjątkowe przesłanie dla osób chorych, mówiące, że jesteśmy z nimi, że kibicujemy im w walce z chorobą i życzymy wiele sił każdego dnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Finał wydarzenia odbędzie się na terenie Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych wynikających z pandemii COVID-19. 

– Ogromnie cieszymy się, że finał akcji „Bombka dla Fundacji” fundacji „Znajdź Pomoc”, odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach – mówi Joanna Chłądzyńska, Rzecznik Prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Okres okołoświąteczny jest wyjątkowy i chcemy by był równie wyjątkowy dla naszych pacjentów onkologicznych. Diagnoza, choroba i pobyt w szpitalu zawsze wiąże się ze stresem i dzięki takim miłym gestom, ten stres jest zmniejszony. Mamy nadzieje, że prezenty, pięknie udekorowana choinka i koncert pod oknami będą radosną odskocznią i wywołają uśmiech na twarzach pacjentów.

Niech zadziała magia Świąt!

To jednak nie koniec. Choinki zabłysną na zewnątrz, a wewnątrz, na oddziałach onkologicznych, powstaną galerie zdjęć uznanych artystów fotografików. 

– Statutowym celem Związku Polskich Artystów Fotografików jest upowszechnianie fotografii – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. – Zaangażowaliśmy się w tę akcję z wielką przyjemnością także dlatego, że oprócz upowszechniania fotografii chcieliśmy charytatywnie wesprzeć te osoby, które na co dzień walczą z chorobą. 

Członkowie ZPAF przekażą fotografie, które będą tworzyć OKNO – galerię Fundacji „Znajdź Pomoc”, objęli ją również opieką merytoryczną. 

– To odpowiedź na realne potrzeby pacjentów onkologicznych – mówi Maja Surowicz-Biłyj. – Wspaniali pracownicy szpitala w Knurowie zainspirowali nas pomysłem, wskazując, że chorzy często wiele godzin spędzają na oddziałach przyjmując np. chemię. Puste ściany są przygnębiające. Nasze galerie, które będą co roku się powiększać o nowe zbiory z pomocą ZPAF mają ten czas w szpitalu choć trochę odczarować. 

W telegraficznym skrócie: 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/182384943623638/

Finał odbędzie się 22.12.2020 o godz. 12:00 na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Ceglana 35 

Zbiórka: https://www.facebook.com/donate/383107622921654/

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/182384943623638/

Akcję można również wesprzeć wpłatą na konto Fundacji: 

ING Bank Śląski 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252 

Tytułem: Bombka dla Fundacji

Informacja dla mediów

Fundacja Znajdź Pomoc: Agnieszka Nitka a.nitka@znajdzpomoc.pl 530 503 239

Strojenie choinek w innych miastach:

Szpital w Knurowie, ul. Niepodległości 8, 21.12.2020, godz. 12:00

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, ul. Truchana 7, 22.12.2020, godz. 9:00 

Informacja o naszych partnerach

W organizację wydarzenia zaangażowali się: 

Miasto Katowice 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Katowicach 

Wydawnictwo Sonia Draga 

Wydawnictwo Debit 

Exa Studio 

Fundacja Jesteśmy dla Was

Komenda Miejska Policji w Chorzowie 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach 

Luka 

whystory.pl

Towarzystwo Ochrony Praw i godności Dziecka „Wyspa” 

Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski 

Szpital w Knurowie 

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka

Ośrodek Pomocy Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie 

Cypisek góralska Zdrowa Żywność w Chorzowie 

Muzeum Tatuażu 

SOFT MED